Životopis, zájem o zločiny komunismu

Stručně o autorovi, přehled knih

O autorovi knih Nezhojené rány národa, Jizvy zůstávajíBolest přetrvává a cesta nekončípřehled všech knih

  • Narozen 1961 v Mostě.
  • Studia: Gymnázium, ČVUT (Stavební fakulta).
  • Po studiích na ČVUT jsem chtěl na fakultě zůstat coby asistent. Měl jsem tehdy naprosto jasnou vizi věnovat se výuce studentů a vědě s cílem dosáhnout vědeckou hodnost CSc. a docenturu. Šéf katedry o mě stál, ale měl ale podmínku: abych vstoupil do KSČ. Což jsem odmítl. Protože na podmínce trval, kariéra ani nezačala, a už byla u konce.
  • Od roku 1981 putování po horách, vysokohorská turistika, postupně horolezectví, 3x Kavkaz (na černo za dob vlády KSČ), 5x Himálaje, 5x Andy, Fanské hory (v pamírské soustavě), Alpy, Balkán.
  • Po státnicích pár let v Průmstavu, pak tři roky podnikání ve stavebnictví. Podnikání však záhy začalo narážet na pochybná výběrová řízení, čemuž jsem se nehodlal podvolit. Stavebnictví pro mě skončilo.
  • Od roku 1993 (spolu s Jiřím Hladíkem) projekt Huascarán věnovaný expedici Peru 1970. Všichni členové této expedice zahynuli pod lavinou uvolněnou z vrcholu Huascarán při zemětřesení. Zahynulo tehdy i 70000 Peruánců. V projektu nešlo o cestopisani detailní zkoumání expedice, ale především o to, jak ženy horolezců vnímaly přípravy expedice, jak prožívaly její zánik a jak poté žily. Projekt Huascarán přinesl dvě knihy Huascarán [viz 1, 2 níže], dokument ČT, mnoho rozhlasových pořadů, sérii výstav atd., dále knihu "Říkali mu Ajšek" [3]. Při tomto projektu jsem se náznakem i setkal s tématikou komunistických represí. Ve třech rodinách totiž měli osobní zkušenost.
  • Od Huascaránu vedla cesta do neziskového sektoru, mezi děti s postižením. Jeden z horolezců, kteří zůstali pod Huascaránem, totiž pracoval v Jedličkově ústavu v Liberci. Po letech tam nastoupila i jeho dcera Alena, která v rámci projektu Huascarán navštívila spolu s dalšími rodinnými příslušníky horolezců Peru. Alena nás, autory projektu, pozvala na přednášky a besedy o Peru do Jedličkárny. Děti pak začaly tvořit obrázky s tématem Peru, And, Indiánů. Díky tomu došlo na netradiční spolupráci s Jedličkárnou a postupně vzniklo Výtvarné centrum pro děti s postižením Sněženka, Smržovka (společně s Jiřím Hladíkem), také kniha "Hledání - 100 let ústavnípéče v Liberci, Reichenbergu" [4].
  • Od roku 1997 samostudium - zločiny komunismu a nacismu, některé souvislosti týkající se druhé světové války a následného vývoje u nás. Též jsem se zabýval dopadem éry KSČ do dnešní doby, morálním dopadem současného vzestupu KSČ, zlehčováním zločinů KSČ atd. (využito v knize "NRN"). Při pročítání materiálů mně výrazně chybělo ztvárnění problematiky žen politických vězňů, zachycení "vnitřního světa muklů, jejich vrůstání do života po propuštění, vztahové záležitosti mukl/žena, mukl/děti, mukl/rodiče a zachycení, jak se persekuce dotkla dětí muklů. Tato témata, stejně jako dopad éry KSČ do dnešní doby, jsem promítl do všech tří výše uvedených knih. Pracoval jsem na nich v letech 2004 až 2022.
  • Od roku 2022 působím na ÚSTRu, mám mj. na starosti přednášky na téma "Rodiny politických vězňů - opomenutý rozměr komunistické persekuce.


Přehled knih

1) Huascarán, cesta končí, cesta začíná - věnováno rodinám horolezců, kteří zahynuli v Peru. Vydáno 1995.

2) Huascarán, život v údolí krásy a hrozby - věnováno obětem zemětřesení pod Huascaránem. Líčí nejen 3) katastrofu, ale i život pod Huascaránem v devadesátých letech. Kniha je spíše než dokumentem dokumentární beletrií. Vydáno 1999.

3) Výprava na Ararat - Říkali mu Ajšek. Jde o 2 knihy v jedné vazbě. První napsal Arnošt Černík, šéf expedice Huascarán 1970. Byl spisovatelem. Svou poslední knihu, Výprava na Ararat, dokončil před odjezdem do Peru. Odtamtud se nevrátil a rukopis ležel 30 let v šuplíku, než vyšel. Já jsem připravil textově knihu "Říkali mu Ajšek", kde je očima Černíkových přátel vypodobněn jeho mozaikový portrét, též jeho láska k horolezectví a horám, také zatčení jeho tchyně StB. Vydáno 2000.

4) Hledání - 100 let ústavní péče v Liberci, Reichenbergu. Kniha líčí německou i českou historii ústavu v Liberci. (Ústav se staral o léčbu a vzdělávání postižených dětí.) Jsou zde i osobní příběhy. Vydáno 2005.

5) Nezhojené rány národa (2012)

6) Bláznivé pohádky o Tanvaldských mašinkách pro děti a dospělé (2014)  https://tanvaldske-masinky-pohadky.webnode.cz/

7) Jizvy zůstávají s podtitulkem Dědictví zla stále živé (2018)

8) Útěk tanvaldských mašinek do Tater aneb Boj mašinky Pádlenky za svobodu https://tanvaldske-masinky-pohadky.webnode.cz/

9) Huascarán, zastavení po padesáti letech (2020) ... Ohlédnutí za všemi rovinami neštěstí, které se odehrálo pod Huascaránem v květnu 1970. Věnování od Václava Havla z roku 1995 a Petera Habelera z roku 2020. Foto Jiří Hladík.    https://huascaran-kniha50let-1970-2020.webnode.cz/

10)  Bolest přetrvává a cesta nekončí  s podtitulem  Nesmazatelný otisk v podvědomí národa (2022) 




© 2018 Worlds Collide. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Huascarán, život v údolí krásy a hrozby ... Hledání - 100 let ústavní péče v Liberci, Reichenbergu ... Pohádky o Tanvaldských mašinkách