Nezhojené rány národa – muklové a jejich rodiny, memento

kniha Nezhojené rány národa

Kniha "Nezhojené rány národa" (vydáno 2012)

https://nezhojene-rany-naroda.webnode.cz

Autor Lubomír Vejražka, kresby Pavel Piekar, grafická úprava: Zbyněk Hraba 

Vydalo nakladatelství  Baset - Miloš Uhlíř, 720 stran, 40 kapitol ve čtrnácti zastaveních, rozměr knihy - 180 x 235

Předmluva 1  Ivo Karel Feierabend, emeritní profesorSan Diego State University Kalifornie

Předmluva 2 MUDr. Jiří Jedlička, nositel titulu Rytíř českého lékařského stavu, potomek rodu, který založil pražský Jedličkův ústav


  • Kniha se věnuje dosti opomíjenému tématu rodin politických vězňů komunistického režimu padesátých a šedesátých let, také vězňům samotným, zahrnuje i "nadčasové" kapitoly.
  • Zobrazuje nejen vnější život rodin a dopad totality na ně, zaměřuje se hodně na vnitřní dramata žen při zatčení manžela, při soudu a návštěvách. Vystihuje trvalý psychický tlak na ženy během věznění partnera, těžká rozhodování, zda se rozvést, a tak se zbavit týrání a pronásledování od komunistů. Extrémní ústrky rodin zůstaly z větší části stranou při ztvárnění padesátých let publicistikou, literaturou, historiky i samotnými vězni. Někteří vězni pocítili dluh vůči svým manželkám a rodinám za to, že po svém propuštění viděli spíše svou pohromu než jejich tragédii, a pokud zaznamenali své osudy, příběhy nejbližších tam nepromítli. O tématu rodin se začíná vědět více až v poslední době.
  • Líčí obtížnou cestu rodin k vězňům po propuštění a obráceně, cestu vězňů na svobodě ke svým nejbližším. Vězni opouštějící brány lágrů a věznic např. nevěděli, že žena žije s někým jiným, nebo tušili, ale dělali si naděje. I pevná manželství se rozpadala - vracel se jiný muž k jiné ženě.
  • V zhuštěné podobě se zde objevuje též realita života padesátých let, atmosféra doby, zločinnost a metody StB.
  • Kniha popisuje zatčení, výslechy, život v lágrech a věznicích, ale především podchycuje vnitřní prožitky vězňů a jejich deprese, nevynechává však ani chvilky radosti a přesvědčení, že vše dobře dopadne. Nechybí ukázky "soubojů" s bachaři. Stranou nezůstávají následky lágru na duši, neurózy a strachy, dozor StB nad propuštěnými.
  • Nevěnuje se jen vnitřnímu a vnějšímu světu vězňů a jejich rodin. V nadčasových kapitolách přesahuje i do sou-časnosti a zabíhá do oblasti filozofie. Rozebírá údajné omluvy komunistů. Zamýšlí se, proč přišla totalita KSČ a proč se dnes do jisté míry pozapomnělo na minulou dobu. Jaký negativní dopad měla tlustá čára, kterou v devadesátých letech udělala politika i společnost za érou KSČ. Proč se nesoudily zločiny této strany. Zabývá se otázkou, zda a kdy je možné se při osobním selhání ospravedlnit vlivem doby a mládí. Uvažuje o významu "beznadějného" odboje a důvodech vstupu do ilegality. Ukazuje různou míru spolupráce s režimem. Své místo má filozofický pohled na viny, tresty, na smysl odpuštění a lítosti, na vztah muklů k tzv. Vyššímu principu a Prozřetelnosti. Vybízí k zamyšlení nad silou člověka a jeho schopností překonat nepřekonatelné. Klade otázky, avšak ne vždy si dělá ambice odpovědět.
  • Zahrnuje široké spektrum motivů od hluboce osobních zpovědí přes dějové úseky až po složitá zamyšlení. Tuto škálu nebylo možné svázat do stejné formy, stylu. V tomto směru není práce typickou knihou. Přestože se skládá z mnoha rozdílných částí, jako celek vytváří harmonii; řídí se svými vlastními zákonitostmi, nikoli běžnými pravidly. Forma se podřídila knize, nikoli kniha formě. Knihu napsal život, byť se rodila s masivní podporou autora.
  • Úryvek z předmluvy knize od Ivo Feierabenda, emeritního profesora z State University Kalifornie v San Diegu (jeho otec byl ministrem za 2. republiky, krátce za protektorátu a pak v čs. exilové vládě v Londýně): "Proč je kniha důležitá k přečtení, i když je často drásavě provokativní a pro někoho nepříjemná, tísnivá? A proč si ta kniha zaslouží nejvyššího doporučení? Protože je to výkřik k probuzení a k boji o pravdivou minulost, o které se kvůli pohodlí či ze studu či z viny raději moc nemluví a na kterou by hodně lidí nejraději zapomnělo."


Několik rozšiřujících informací

  • Odlišnost knihy od jiných publikací věnovaných tématu vězňů a rodin.

Publicistika i knihy s tématem politických vězňů obvykle uchopí život jednotlivého člověka nebo seřadí několik příběhů za sebe. Ztvárnění více osudů v řadě však vede k částečnému opakování prožitků a názorů; vylíčení jednoho osudu zase dává užší pohled. Tato kniha jde proto odlišnou cestou. Soustředí se na určité okruhy, do kterých se promítají zkušenosti více lidí, a je tedy možné ukázat skutečnost v širším pohledu a ve větší hloubce bez opakování, lze rozebírat, vyhodnocovat, zevšeobecňovat. Je to pracná a časově nevděčná metoda, avšak přinášející mimořádné výsledky umožňující pochopit složitost tématu a souvislosti.

Knize nejde o přehršli dat, jmen a faktů. Ani o to, kdo kdy kde seděl, podle jakého paragrafu a kolik let přesně dostal. Přesto jde o historický dokument, navíc též, v nadsázce řečeno, o historii emocí a zobrazení rytmu nitra osob zasažených krutostí režimu. To vše na pozadí historických skutečností a souvislostí. Jde také o pochopení modelových situací, o psychologický a sociologický pohled. V tomto směru je spíše ojedinělá.

  • Kniha vznikala přes 7 let od konce roku 2004, šlo časově o velmi náročnou práci.
  • Kniha byla určena nejen pro prodej. Díky sponzorům se dostala též zdarma na některé střední školy.
  • Kniha je navzdory šíři a hloubce, nazdory obtížnosti přehledně zpracována. Je tedy dobře uchopitelná i pro sdělovací prostředky, díky nimž se její myšlenky mohou dostat i k lidem, kteří knihu nikdy nevezmou do ruky. Téma, dosud nepříliš zobrazené (některými motivy z knihy se nikdo nezabýval), se tudíž běžnému člověku neztratí. Nejen podle názoru autora, ale i podle přesvědčení dalších lidí (viz předmluvy knihy), tato země podobně pojatou knihu potřebuje, aby se mj. napravilo pozapomnění na dramata jednotlivců a aby se dosud nezachycené motivy rodin politických vězňů a jejich vnitřního světa zachovaly pro budoucno. Nezastupitelný význam mají i nadčasové motivy. Jde o paměť národa, aby se neztratila informace, jaké hoře KSČ způsobila v této zemi.
  • Kniha má cca 700 stran. Někteří lidé se ptali, zda není na dnešní dobu příliš obsáhlá. Kniha je sice napsána pro současnost, ale mnohem více pro budoucnost; je zásadní, aby se témata pro budoucnost zachovala v celé šíři. Proč zkracovat. A dnešek? Kdo se tématu padesátých let vyhýbá, nevezme do ruky ani knihu dvě stě stránkovou ani sedmi set stránkovou. Šířku a hloubku knihy nebylo možné zahustit, aniž by se to neprojevilo negativně na úrovni a sdělovací schopnosti knihy, aniž by se neztratila síla klíčových částí.
© 2018 Worlds Collide. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Komunistická represe, persekuce rodin muklů, amnestie 1960, návraty domů, výmluvy komunistů,